Menu

Projekt „Poznaj legendy dębińskie”

POWRÓT
Opublikowano: czwartek, 29 stycznia 2026

Sprawozdanie z realizacji międzyklasowego projektu:
„Poznaj legendy dębińskie”
I Tytuł projektu: „Poznaj legendy dębińskie”
II Koordynator: Krystyna Klimek-nauczyciel historii, zajęć kształtujących kreatywność
III Organizatorzy: nauczyciele plastyki i języka polskiego- Bogusława Faron, Zuzanna Jarek
IV Uczestnicy: uczniowie klasy 4a, 4b i 6
V Okres realizacji: od września 2025 r. do stycznia 2026 r.
VI Cele projektu:
1. Rozbudzenie zainteresowania lokalną historią i kulturą.
2. Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie i autoprezentacji.
3. Rozwijanie kreatywności plastycznej i literackiej uczniów.
4. Integracja wiedzy z różnych przedmiotów ( historia, język polski, plastyka, zajęcia kształtujące kreatywność).
VI Przebieg działań:
1. Wybranie najciekawszych legend dębińskich: analiza i interpretacja utworów- wrzesień 2025 r.( historia, język polski ).
2. Zorganizowanie dwóch wycieczek po okolicy szlakiem miejsc, które są związane z legendami-wrzesień 2025 r.( historia, język polski, plastyka ).
3. Opracowanie scenariuszy przedstawień kukiełkowych na podstawie wybranych legend. Przygotowanie dialogów, przydzielenie ról, ćwiczenia w wyrażaniu emocji-październik 2025 r.( język polski ).
4. Wykonanie prac plastycznych do poznanych legend- listopad 2025 r. ( plastyka ).
5. Zrobienie kukiełek, plakatów, rekwizytów oraz elementów scenografii niezbędnych do stworzenia inscenizacji-grudzień 2025 r. ( zajęcia kształtujące kreatywność ).
VII Osiągnięcia i rezultaty:
1. Przedstawienia kukiełkowe ( inscenizacje lalkowe ) przygotowane przez klasę 6 dla klasy 4a i 4b w atrakcyjny sposób przybliżyły dębińskie legendy: „O Białej Damie”, „O budowie kościoła”, „O świętej Kindze”, „O założeniu Woli Dębińskiej” oraz „O duchach straszących na zamku w Dębnie”-styczeń 2026 r.
2. Wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczniów klasy 4 a i 4 b była promocją talentów i twórczości młodych artystów- w trakcie trwania projektu.
3. Uczestnicy projektu wykazali się dużą kreatywnością, zaangażowaniem, starannością, zdobyli praktyczne umiejętności w zakresie pracy teatralnej, plastycznej i literackiej- w trakcie trwania projektu.
VIII Dokumentacja:
Opisy rezultatów, zdjęcia, artykuły zostały zamieszczone ( w trakcie trwania projektu ) na stronie szkoły oraz na Facebooku.